TECAM Faculty

1st Symposium    
Edward B. Diethrich Izhak Kehat Felipe Prosper
Noel Caplice Annarosa Leri Alberto San Román
Alfonso Castro-Beiras John Martin Ana Sánchez
Manuel Galiñanes Rafael Matesanz Jordi Soler Soler
Javier García Frade Bernardo Nadal Bodo Strauer
David García-Dorado Emerson Perin  
     
2nd Symposium    
Luis Alonso Pulpón Silviu Itescu José Suárez de Lezo
Piero Anversa Juan Carlos Izpisúa Dorys Taylor
Jozef Bartunek Stefan Janssens Eduardo de Teresa
Jean Pierre Bassand Douglas W. Losordo Andre Terzic
Diego Fraidenraich John Martin Magdi Yacoub
Noel Caplice Philippe Menasche Andreas Zeiher
Kenneth R. Chien Bernardo Nadal-Ginard  
Nabil Dib Christoph Nienaber  
Stephanie Dimmeler Emerson Perin  
Jonathan H. Dinsmore Felipe Prosper  
Helmut Drexler Alberto San Román  
Eric Duckers Ana Sánchez  
John K. Fraser Patrick Serruys  
Valentin Fuster Warren Sherman  
Manuel Galiñanes Tomasz Siminiak  
David García-Dorado Jordi Soler  
Bernard Gersh Bernat Soria  
Andrés Iñiguez Bodo Strauer  
     
3rd Symposium    
Lina Badimon Jesus Herreros Gines Sanz
Jozef Bartunek Jonathan Hill Antonio Serra
Antonio Bayés Genís Michael Hoffman Warren Sherman
Noel Caplice Andrez Iñiguez Tomasz Siminiak
Juan Carlos Chachques Juan Carlos Izpisúa Jordi Soler Soler
S.L Chen Stefan Janssens José Suárez de Lezo
Nabil Dib Dara Kraitchman James T. Willerson
Stefanie Dimmeler Jaume Marrugat Doris Taylor
Miguel A. Fernández John Martin André Terzic
Schmuel Fuchs Philippe Menasche Isidre Vilacosta
Valentín Fuster Bernardo Nadal-Ginard Agustin Zapata
María G. Crespo Leiro Christoph Nienaber Andreas Zeiher
Manuel Galiñanes Beatriz Pelacho Dietlin Zohlnhöfer
Eulogio Garcia Felipe Prosper  
David García-Dorado Mark S. Penn  
Javier García-Sancho Alberto San Román  
Alessandro Giacomello Ana Sanchez  
Joshua Hare Pedro L. Sanchez  
     
4th Symposium    
Piero Anversa L.C. Guarita Souza Felipe Prosper
Roman Arnold Juan Carlos Izpisúa Alberto San Román
Jozef Bartunek Stefan Janssens Ana Sánchez
Antonio Bayés Genís Jacob Joseph Fermín Sánchez Guijo
Javier Bermejo Thomas Hyu Soo Kim Ginés Sanz
Héctor Bueno Zamora Antonie Lafont Patrick W. Serruys
Noel Caplice Patricia Lemarchand Jordi Soler Soler
Nabil Dib Ketil Lunde Doris Taylor
Javier Díez Martínez Thomas F. Lüscher André Terzic
Stefanie Dimmeler John Martin Danielle Torella
Valentín Fuster Alfredo Martínez Marco Valgimigli
Eulogio Garcia Manuel Martínez-Sellés Adolfo Villa
David García-Dorado Philippe Menasche Renu Virmani
Jonathan Hill Bernardo Nadal-Ginard Wojciech Wojakowski
Dara Kraitchman Christoph Nienaber Raquel Yotti
Miguel Ángel García-Fernández Julio Osende Agustín Zapata
Bernard Gersh Esther Pérez-David Andreas Zeiher
Francisco Gracia Emerson Perin  
     
5th Symposium    
Piero Anversa Miguel Ángel García Fernández Philippe Menasché
Roberto Bolli Cristina Garmendia J. N. Nanas
Emma Bricks Bernard Gersh Emmerson Perín
Natividad Calvete A. C. Gittenberger Magdalena Salarich
Dominique Charron Roland Hetzer Ricardo Sanz
E. S. Chung Juan Carlos Izpisúa Warren Sherman
Filippo Crea Stefan Janssens Robert Simari
Nabil Dib Dara Kraitchman Bernat Soria
Stefanie Dimmeler Korff Thomas Krause Doris Taylor
Helmut Drexler Martin Leon Magdi Yacoub
O. H. Fraizer Ketil Lunde Andreas Zeiher
Valentin Fuster John Martin  
E. García Rafael Matesanz  
     
6th Symposium    
Joseph Bartunek Enrique Gutiérrez Ana Sánchez
Natividad Calvente Jonathan Hill José Manuel Sánchez Ron
Juan Carlos Chachques Juan Carlos Izpisúa Ricardo Sanz
Dominique Charron Dara Kraitchman Augusto Silva
Emanuelle Cozzi José Lasso Robert Simari
Nabil Dib John Martin José Suárez de Lezo
Stefanie Dimmeler Rafael Matesanz Doris Taylor
Arturo Fernández-Cruz Philippe Menasché André Terzic
O. Howard Frazier Bernardo Nadal-Ginard William Wijns
Valentín Fuster Mark S. Penn Kai C. Wollert
Manuel Galiñanes Rosa Pérez Cano Magdi Yacoub
David García-Dorado Emerson Perin Andreas Zeiher
Bernard Gersh Felipe Prosper  
Ángel González-Pinto Alberto San Román  
     
7th Symposium    
Keng Ang Ángel González-Pinto Alberto San Román
Joseph Bartunek Roland Hetzer Augusto Silva
Antonio Bernard Sharon Hunt Robert Simari
Noel Caplice Juan C. Izpisúa José Suárez de Lezo
Marisa Crespo Leiro Stefan Janssens Doris Taylor
Juan Carlos Chachques José Mª Lasso Michal Tendera
José Cuenca Rafael Matesanz André Terzic
Nabil Dib John Martin James T. Willerson
Stefanie Dimmeler Philippe Menasché Wojtek Wojakowski
Henricus J. Duckers Nuria Montserrat Kai C. Wollert
Arturo Fernández-Cruz Bernardo Nadal-Ginard Magdi Yacoub
Valentin Fuster Tymothy Nelson Andreas Zeiher
Manuel Galiñanes Emerson Perin Wolfram-Hubertus Zimmerman
David García-Dorado Felipe Prosper  
Gregorio Garrido Jan van Ramshorst  
Bernard Gersh Guillermo Reyes  
     
8th Symposium    
Eckhard Alt Bernard Gersh Luis Alonso Pulpon
Stephen L. Archer Timothy Henry Mark S. Penn
Joan Albert Barberá Simon Philipp Hoerstrup Alberto San Roman
Atta Behfar Xi-Ping Huang Manuel Sánchez-Luna
Javier Bermejo Sharon Hunt Julio Sandoval-Zárate
Francisco del Cañizo Stefan Janssens Patrick Serruys
Javier Castrodeza Pilar Jimenez-Quevedo Robert Simari
Juan Carlos Chachques Mortimer Korf-Klingebiel David Snow
Dominique Charron Irene M. Lang José Suárez de Lezo
Karen Christman Amir Lerman Doris Taylor
José Cortina Lilach Lerman André Terzic
Emanuele Cozzi Ren-Ke Li James T. Willerson
Marisa Crespo Konstantinos Malliaras Kai C. Wollert
Dieter Dauwe Eduardo Marban Andreas Zeiher
Nabil Dib Anthony Mathur Robert Zweigerdt
Stefanie Dimmeler John Martin  
Pilar Escribano Rafael Matesanz  
Francisco Fernández-Avilés Philippe Menasché  
Arturo Fernandez Cruz William McKenna  
Valentin Fuster Bernardo Nadal-Ginard  
Angel G. Pinto María Orera  
Manuel Galiñanes Emerson Perin  
David García-Dorado Felipe Prosper  
     
9th Symposium    
Analisa Angelini Stefan Janssens Pedro L. Sanchez
Rafael Bañares Reem Al-Daccak Ricardo Sanz
Jozef Bartunek Amir Lerman Michael Schmeider
Antony Bayes-genis Douglas W. Losordo Robert Simari
Juan Carlos Chachques Paolo Machiari Carolina Soler
Steven A.J. Chamuleau Eduardo Marban André Terzic
Dominique Charron John Martin Thomas Thum
Kenneth Chien Almudena Martínez F. Daniele Torella
Joseph Consiglio Rafael Matesanz Jay Traverse
Nabil Dib Anthony Mathur Shizuka Uchida
Stefanie Dimmeler Philippe Menasche Tycho Van der spoel
Francisco Fdez-Avilés Bernardo Nadal-Ginard James t. Willerson
Arturo Fdez-Cruz Jane Oglivie Jochen Wöhrle
Roberto Fdez-Viña Alberto Perez Rosado Kai c. Wollert
Clifford Folmes Emerson Perin Andreas Zeiher
Beatriz Galvez Enzo Porello  
Carolina Galvez Felipe Prosper  
David Garcia-dorado Luis R. Borlado  
Massimiliano Gnecchi Petra Ruck  
Timothy Henry Alberto San Román  
     
10th Symposium    
Reem Al Daccak Valentin Fuster Milica Radisic
Peter Altman David García-Dorado Jerome Roncali
Roman Arnold Gino Gerosa Alberto San Román
Stephen S. Badylak Mariann Gyöngyösi Ricardo Sanz-Ruiz
Rafel Bañares Joshua Hare Warren Sherman
Jozef Bartunek My Hedhammar Emma Sola Vendrell
Neus Bellera Timothy Henry José Suárez de Lezo
Javier Bermejo Simon P. Hoerstrup Robert D. Simari
Luis R. Borlado Juan C. Izpisúa Evan Y. Snyder
Juan Carlos Chachques Tomasz Jadczyk Suchitra Sumitran-Holgersson
Dominique Charron Stefan Janssens Daniel Sürder
Andreu M. Climent Pilar Jiménez-Quevedo Doris A. Taylor
Ira S. Cohen  Hyo-Soo Kim Andre Terzic
Joseph Consiglio Leslie Leinwand Miguel Torres
Buddhadeb Dawn Eduardo Marban Jorge Tuma
Nabil Dib John Martin Kai C. Wollert
Stephanie Dimmeler Almudena Martínez Philip C. Yang
Henricus J. Duckers Anthony Mathur Andreas Zeiher
Francisco Fernández-Avilés Philippe Menasché  
Arturo Fernández-Cruz Bernardo Nadal-Ginard  
Mª Eugenia Fdez-Santos Emerson Perin  
Roberto Fernández-Viña Felipe Prosper

 

   

 

11th Symposia
Angel Arenal Roger Hajjar Felipe Prosper
Felipe Atienza Joshua Hare Enzo R. Porrello Milica Radisic
Atta Behfar Brooke Helfer Angel Raya
Javier Bermejo Juan Carlos Izpisúa Jerome Roncalli
Maria Blasco Sanne Jansen of Lorkeers Rachel Ruckdeschel Smith
Juan Carlos Chachques Stefan Janssens Sol Ruiz
Steven Chamuleau) Jens Kastrup Alberto San Román
Dominique Charron Amir Lerman Pedro L. Sanchez)
Hina W. Chaudhry Didier Locca Ricardo Sanz Ruiz
Joseph Consiglio Douglas W. Losordo Juan Carlos Sepúlveda
Ronak Delewi Andreu M. Climent Doris Taylor
Stefanie Dimmeler John Martin James T. Willerson
Francisco Fdez-Aviles Rafael Matesanz Wojciech Wojakowski
Mª Eugenia Fernández Santos Philippe Menasche Kai C. Wollert
Arturo Fernandez-Cruz Nuria Montserrat Bojan Vrtovec
Roberto Fernández-Viña Bernardo Nadal-Ginard Satsuki Yamada
David García Dorado Emerson Perin Raquel Yotti
Bernard Gersh Giulio Pompilio Andreas Zeiher
12th Symposia
Eric D. Adler Bernard Gersh Giulio Pompilio
Reem Al Daccak Mariann Gyöngyösi Thomas J. Povsic
Piero Anversa Joshua Hare Felipe Prosper
Angel Arenal Timothy Henry Jerome Roncalli
Christian Bär Juan Carlos Izpisua Nadia Rosenthal
Atta Behfar Stefan Janssens Adrián Ruíz Villaba
Javier Bermejo Christian Latremouille Alberto San Román
Juan Carlos Chachques Amir Lerman Pedro Luís Sánchez
Steven Chamuleau Douglas W. Losordo José Luís de la Serna
Dominique Charron Johannes M.I.H. Gho Duncan Stewart
Andreu M. Climent Enca Martin Rendon Mark A. Sussman
Stefanie Dimmeler John Martin André Terzic
Francisco Fdez-Aviles Almudena Martínez-Fernández Kai C. Wollert
Arturo Fdez-Cruz Rafael Matesanz Joseph Wu
Roberto Fdez-Viña Philippe Menasché Raquel Yotti
Darrel Francis Bernardo Nadal-Ginard Andreas Zeiher
Valentin Fuster Emerson Perin